PERTEK'İ LAVANTA KOKUSU SARACAK

14 Mayıs 2019 23:46 Pertek Belediyesi 5374

İlçemizde ilk kez dikimi gerçekleştirilen lavanta fideleri ile Pertek'i lavanta kokuları saracak.

           Belediyemiz tarafından ilçemizde ilk kez dikimi gerçekleştirilen lavanta çiçeği fideleri,  5 dekarlık arazide 8 kadının emeği ile 4 günlük bir çalışma sonucunda toprakla buluştu. Ziraat Mühendisi eşliğinde dikimi gerçekleştirilen 10.000 adet lavanta fidesi, 4500 m2'lik alanda sulama sistemi kurularak, 500 m2'lik alanda ise susuz olarak yetiştirilecek.

           Fidelerin dikim çalışmalarına aktif olarak katılan Belediye Başkanımız Ruhan ALAN yaptığı açıklamada; 

           "Lavanta bitkisinin çiçekleri ve saplarından elde edilen yağın, dünyada en fazla rağbet gören 15 uçucu yağı arasında bulunduğunu, parfüm sanayinde ve kozmetik alanında oldukça fazla kullanıldığını, kokusundan dolayı sabun yapımında, ilaç sanayinde, aroma terapi alanlarında kullanıldığını" belirten Belediye Başkanımız, "bunun yanı sıra romatizmal ağrıların giderilmesinde de kullanılan bu faydalı bitkiyi yetistirmek için ilçemizde ilk adımı atmış bulunmaktayız" dedi.

            Dikim alanı olarak feribotların geçişleri esnasında rahatlıkla görülebilecek bir alanı seçtiklerini ve ilerleyen yıllarda kokusunun ilçemizi saracağı lavanta bahçesinin alanının verime göre arttırılacağının altını çizen başkanımız, dikim çalışmalarında yer alan 8 kadın çalışana ve gerek dikim çalışmasında gerekse de sulama sistemlerinin kurulumunda emeği geçen belediyemiz personellerine teşekkürlerini iletti. 

YENİ GALERİLER

Pertek Belediyesi | Tunceli

Pertek Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Pertek Belediyesi

İstiklal Mahallesi Atatürk Caddesi No: 27
62500 Pertek /

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.