Coğrafi Konum

PERTEK'İN COĞRAFİ KONUMU

Tunceli iline bağlı olan ilçemizin, Üç (3) bucağı (Akdemir, Dere, Pınarlar), kırk beş (45) köyü vardır. İlçemiz; güneyden Elazığ, kuzeyden Hozat ve Tunceli Merkez, doğudan Mazgirt, batıdan Çemişgezek, güneyden Elazığ'ın Merkez ve Kovancılar ilçeleriyle çevrilidir.

İl topraklarının en düz kesiminde yer aldığından, engebeli düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyden Kızıldağ ve Sultan Dağları, güneydoğudan Ağacan Dağları ilçe topraklarını çevreler. Yükselti, kuzeyden güneye doru azalır. Murat Vadisi'nde 1.000 m'ye iner. Pülümür Suyu ve Munzur Suyu, ilçe yakınlarında Keban Baraj Gölü'ne dökülür. Güneyde topraklarının büyük bölümü Keban Baraj Gölü altında kalmıştır. Karasal iklim egemendir. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yağışın büyük bölümü ilkbaharda düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 12-13°C, yağış tutarı 500 mm'dir. Dağ eteklerinde zayıf ve verimi düşük meşe toplulukları; vadilerde kavak, söğüt, ceviz ağaçlar ve genelde bozkır bitkileri yaygındır. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır.

Buğday, arpa, kuru fasulye, fiğ, şekerpancarı, kuru soğan, badem, üzüm, armut, ceviz, başlıca tarım ürünleridir. Küçükbaş hayvan (koyun, keçi) beslenir. Son yıllarda Keban Baraj Gölü'nde balık üreticiliği de yapılmaktadır. 

Elazığ - Tunceli Karayolu üzerinde, deniz seviyesinden 1.025 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 48 km uzaklıktadır. Elazığ il merkezi ise ilçeye 32 Km uzaklıktadır. Keban Gölü ilçe merkezinin 2 km güneyine kadar sokulur. Gölden, Pertek-Elazığ ile Pertek-Elazığ arasındaki bağlantı feribotlarla sağlanır.

YENİ GALERİLER

Pertek Belediyesi | Tunceli

Pertek Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Pertek Belediyesi

İstiklal Mahallesi Atatürk Caddesi No: 27
62500 Pertek /

Google Play Store - İndir
Apple App Store - İndir
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.